Šnipiškių aikštė

2024-04-25

snipiskiu aikste

Iškėlus garažus, 84 arų sklype tarp Kintų ir Giedraičių gatvių įrengta Šnipiškių aikštė – pagrindinė bendruomenės lauko renginių erdvė su sporto ir vaikų žaidimų aikštelėmis, originaliu pasivaikščiojimų taku-tiltu ir terasomis, ant kurių įrengtos sėdėjimo vietos.

„Šnipiškių transformacijų metu didelį dėmesį skiriame viešųjų erdvių tinklo sukūrimui. Tikimės, kad ši aikštė taps ne tik kaimynų susibūrimų, švenčių vieta, bet į ją užsuks ir aplinkinių biurų darbuotojai. Šnipiškės keičiasi – jose telpa tiek savitumą išlaikę tradiciniai mediniai pastatai, tiek šiuolaikiški biurai. Kuriame įvairų, daugiasluoksnį miestą, kuriame prioritetą teikiame bendruomenių poreikiams“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Projektas buvo rengiamas atsižvelgiant į bendruomenės norą aikštėje turėti kuo įvairesnių funkcinių zonų. Šnipiškių aikštės pavadinimą taip pat išrinko pati bendruomenė

„Projektuodami ilgai sukome galvą, kaip naujoji erdvė turėtų sujungti labai skirtingus miestovaizdžius, supančius būsimą aikštę: seni mediniai namukai rytinėje pusėje, kylantys nauji daugiabučiai pietuose ir šiaurėje, Kintų gatvės istorinis užstatymas vakarinėje pusėje. Šiai kintančiai vietai buvo reikalingi netipiniai sprendimai ir neįprasta erdvės sandara, todėl pagrindiniu architektūrinės kompozicijos elementu buvo pasirinktas apskritimas, simbolizuojantis vienybę, augimą ir išbaigtumą“, – kalbėjo vienas iš projekto autorių „ID Vilnius“ architektas Paulius Jonys.

Viešosios erdvės centre įrengta aikštė, kurią juosia originalus pėsčiųjų tiltas, užlipus ant jo patogu apžvelgti medines Šnipiškes. Šalia – terasomis išdėstytos sėdėjimo vietos, todėl ši vieta puikiai tinka nedideliems koncertams, renginiams. Anot architekto P. Jonio, pagrindinės funkcijos orientuotos į aikštės centrą, taigi visi erdvės dalyviai lengvai mato vienas kitą, tai turėtų skatinti kaimynų artumą ir bendruomeniškumą.

Gyventojų pageidavimu, buvo suformuotos didelės pievos, kuriose bendruomenė galės patogiai organizuoti renginius ir veiklas. Labai daug dėmesio skirta universalaus dizaino sprendiniams, pritaikant visas zonas patogiam riboto judėjimo asmenų naudojimui.

snipiskiu aikste

Tikimasi, kad ši viešoji erdvė augs kartu su Šnipiškių bendruomene, kuri nuo projekto kūrimo pradžios išsakė savo lūkesčius ir dalyvavo ne tik renkant būsimos aikštės pavadinimą, bet ir sudarant šios erdvės veiklų programą. Be to, numatyta vieta meniniams akcentams tiek aikštės trinkelių dangoje, tiek pačiame aikštės centre.

Šnipiškių aikštė primena miesto sodą su obelimis ir dekoratyviniais vaismedžiais. Jame pasodinta plačialapių kriaušių, obelų, paprastųjų kaštonų, platanalapių ir sidabrinių klevų, svyruoklinių gluosnių, japoninių šermukšnių, juodųjų pušų – iš viso 62 medžiai. Teritorijoje pavasarį sužydės naujai pasodintos alyvos, jazminai, forsitijos ir japoninės bei beržalapės lanksvos, orą grynins čia pasodinti kadagiai.

snipiskiu aikste

Aikštę projektavo UAB „ID Vilnius“ (architektai Paulius Jonys, Vincas Brezgys ir kraštovaizdžio architektė Živilė Savickaitė), projekto įgyvendinimo darbus prižiūrėjo UAB „Vilniaus vystymo kompanija“. Šnipiškių aikštės sutvarkymas ir įrengimas kainavo 1,95 mln. Eur, iš jų 1,2 mln. skirta iš ES regioninės plėtros fondo. Savivaldybė aikštei įrengti skyrė 586 tūkst. Eur, likusi dalis – valstybės.

snipiskiu aikste snipiskiu aikste