Gyventojai kviečiami prisidėti prie „Vėtrungės“ aikštės ir pėsčiųjų alėjos Lazdynuose pokyčių

2024-03-22

Pasak architektūros istorikės dr. Marijos Drėmaitės, planuojant Lazdynų rajoną išskirtinis dėmesys buvo skiriamas visuomeninių centrų ir viešųjų erdvių dizainui. Buvo numatyta, kad svarbiausius prekybos ir paslaugų centrus Lazdynuose sujungs pėsčiųjų alėjos, sudarant galimybę kasdienes keliones atlikti pėsčiomis.

Iš visų Lazdynų visuomeninių erdvių žymiausia ir svarbiausia tapo I-ajame mikrorajone esantis kompleksas „Erfurtas“ su link jo vedančia alėja. Gyventojai prisimena, kad dabartinio „Rimi Erfurtas“ prekybos centro antrame aukšte veikęs restoranas buvo viena madingiausių Vilniaus pasilinksminimo vietų, o šalia esančia pėsčiųjų alėja buvo vedamos visos į Lazdynus atvykstančios užsieniečių ekskursijos.

Iki mūsų laikų šioje alėjoje yra išlikęs paminklinis akmuo, ant kurio anksčiau kabėjusi lentelė skelbė apie Lazdynus sukūrusio autorių kolektyvo gautą prestižinį apdovanojimą. Taip pat šalia buvusio „Erfurto“ nepakitęs stovi ir svarbiausias I-ojo mikrorajono meninis akcentas – Teodoro Kazimiero Valaičio 1973 m. sukurta skulptūra „Vėtrungė“, tačiau ją supęs dekoratyvinis baseinas nebeveikia. 

Ir aikštė prie „Vėtrungės“, ir pėsčiųjų alėja iki šiol tarnauja lazdyniečiams kaip svarbios rajono viešosios erdvės. Tiesa, jų būklė skiriasi. Alėjoje per paskutinius kelerius metus jau buvo atnaujinta „kietoji“ infrastruktūra: pakeistos šaligatvių ir laiptų dangos, išplėstas apšvietimas. Tuo metu „Vėtrungę“ supanti aikštė paskutinį kartą buvo tvarkyta daug seniau ir yra stipriai nusidėvėjusi – į ką ne kartą yra atkreipę dėmesį vietos gyventojai. 

2024 metais Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu UAB „ID Vilnius“ kartu su VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ rengia aikštės ir alėjos atnaujinimo projektą. Alėją siekiama nedidelių ir greitų „minkštųjų“ pokyčių (pvz. želdynų ir lauko baldų) pagalba paversti iš tranzitinės erdvės į vietą, kurioje norėtųsi ilgiau užsibūti ir leisti laiką įvairioms gyventojų grupėms. Pirmuosius darbus alėjoje planuojama įgyvendinti dar šiais metais paprastojo remonto būdu. „Vėtrungės“ aikštė reikalauja didesnių pokyčių ir investicijų, tad jos rekonstrukcija užtruks ilgiau, šiais metais planuojama tik pradėti šį procesą. 

Kviečiame lazdyniečius, kuriems rūpi „Vėtrungės“ aikštės ir pėsčiųjų alėjos ateitis, į dviejų dalių kūrybines dirbtuves.

Pirmajame susitikime su gyventojais balandžio 3 d. 17:30 val. ieškosime idėjų, kaip paversti šias erdves jaukesnėmis ir žalesnėmis, o po 3 savaičių balandžio 24 d. 17:30 val. antrojo susitikimo metu aptarsime pagal gyventojų siūlymus parengtą pirminį projektą. Abu susitikimai vyks Lazdynų vidurinėje mokykloje (Žėručio g. 4, kab. 004 pirmame aukšte) 

Registracija į kūrybines dirbtuves: https://forms.office.com/e/HYvN8Vbnpm 

Žemiau galite matyti apibrėžtą projekto teritoriją:

lazdynai vilnius

Jeigu turite klausimų arba idėjų dėl alėjos atnaujinimo, kreipkitės dalyvavimas@idvilnius.lt