Jeruzalės tvenkinio parkas bus atvertas lankytojams

2021-10-14

Vilnius – viena žaliausių Europos sostinių, kurioje gausu dar neatrastų parkų ir skverų. Vieną tokių vietų galima pamatyti važiuojant Jeruzalės gatve, kairėje pusėje, dar nepasiekus Santariškių žiedo, kur atsiveria vaizdingas tvenkinys. Mažai kas žino, kad čia bus įrengta puiki ramybės oazė.

Šalia Jeruzalės tvenkinio ir Verkių dvaro sodybos esančią teritoriją jau kitąmet siekiama sutvarkyti bei pritaikyti poilsiui. Tai bus ne tik rami vieta pasivaikščiojimams, bet ir pažintinis takas aplink tvenkinį, leidžiantis susipažinti su turtinga vietos augmenija bei gyvūnija.

Šios teritorijos tvarkymo planą pagal Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotą projektą parengė SĮ „Vilniaus planas“. Projekto vadovė architektė Lolita Vileikienė pastebi, kad vietos gyventojai vertina jų apylinkėse esantį parką, tad projektu, saugant jo gamtinę įvairovę, ketinama jį pritaikyti platesniam lankytojų ratui.

„Siekiame sutvarkyti šią turtingą gamtinę teritoriją bei, kiek įmanoma, pritaikyti ją skirtingoms visuomenės grupėms – šeimoms su mažamečiais vaikais, pagyvenusiems ar individualių poreikių turintiems žmonėms“, – teigia projekto vadovė.

Teritorijoje, pasak projekto autorių, suprojektuoti patogesni pėsčiųjų takai, poilsio, žaidimų, sporto ir kitos laisvalaikio praleidimo zonos. Parke numatoma įrengti kokybišką apšvietimą, palei takus medžių pavėsyje turėtų atsirasti suoliukai. Nors vietovės reljefas gana sudėtingas, prisitaikius prie jau esamų takų tinklo SĮ „Vilniaus planui“ pavyko suprojektuoti tvenkinį juosiantį taką. Jame žadama įrengti dvi poilsio terasas, iš kurių bus galima grožėtis atsiveriančiu kraštovaizdžiu.

Pažintinis takas aplink tvenkinį

Ateinant pagrindiniu taku, vedančiu nuo Jeruzalės gatvės, akį traukia atsiverianti tvenkinio panorama – čia bus įrengta ir viena iš parko terasų, kurioje prisėdus smagu klausytis medžių ošimo. Ją lengvai pasieks ir mamos su vežimėliais, ir individualių poreikių turintys žmonės.

Pasimėgavus kvapą gniaužiančia panorama bei pasukus į kairę vedančiu pažintiniu taku, kurio ilgis maždaug 2 kilometrai, Jeruzalės tvenkinį bus galima apeiti ratu. Esamų takų atnaujinimui bei naujų takų senųjų pagrindu įrengimui projekte siūlomos natūralios medžiagos bei dangos. Tarp medžių numatyti tvirto pagrindo skaldos takai, o arčiau vandens ir užpelkėjusiose vietose projektuojami pakelti nuo žemės mediniai takai.

Pasiekus pelkėtą teritoriją, bus galima ne tik pasigrožėti pelkėms būdinga augalija, bet galbūt pasiseks išvysti retesnių paukščių ar bebrų.

Pasak Emilio Tamošiūno, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo vyriausiojo specialisto, Jeruzalės tvenkinio prieigos – užsislėpęs gamtos perlas mieste. Ši teritorija vertinga ir estetiniu, ir bioįvairovės požiūriu.

„Parkas apima keleto upelių slėnius ir prieš šimtą ar daugiau metų suformuotą ežeriuką – dabartinį Jeruzalės tvenkinį. Ypatingas reljefas bei mikroklimatas čia suformavo turtingą bioįvairovę. Šioje teritorijoje yra miškų ir pievų, kuriuos galima išskirti kaip europinės svarbos buveines, atitinkančias šiuos kriterijus“, – sako iš Dzūkijos kilęs ir ekskursijas po Dzūkijos nacionalinį parką vedantis E. Tamošiūnas.

Pasak jo, sutvarkius aplinką ir pritaikius lankymui šaltiniuotas tvenkinio pakrantes, Vilniuje atsiras dar vienas pažintinis takas, kurį gamtos gidai ar mokytojai galės išnaudoti ugdymui ir gamtos pažinimui. Atsiras ir informaciniai stendai, supažindinantys su teritorijos gamtiniu ir kultūriniu išskirtinumu. Juose informacija bus pateikta ne tik lietuvių ir užsienio kalbomis, bet ir Brailio raštu. Siekiama, kad su išskirtine vietove susipažintų kuo daugiau lankytojų, o vaikai galėtų pažinti gamtą žaisdami.

Viena seniausių sostinės liepų

Keliaujant takeliu palei tvenkinį, šiaurinėje jo dalyje prisėsti ir pietinės saulės spinduliais pasimėgauti kvies antroji terasa.

Atnaujinant teritoriją, netoliese terasos numatyta įrengti tiltelį, kuriuo žengiant bus galima aplankyti vieną seniausių Vilniuje liepų, savo amžiumi konkuruojančią su Sapiegų rūmų parke Antakalnyje augančia liepa.

„Manoma, kad Sapiegų parko liepa yra seniausia Vilniuje. Tačiau įvertinus šalia Jeruzalės tvenkinio augančios liepos parametrus nustatyta, kad šis medis gali būti senesnis nei žymusis Sapiegų parko medis. Ilgaamžei liepai, kuri yra tikra parko vertybė, atnaujinant teritoriją bus pagerintos augimo sąlygos“, – sako L. Vileikienė.

Parke, ypač vakarinėje jo dalyje, gausu ir kitų senų medžių: čia augančių eglių amžius siekia 110 metų. Tankiai apaugęs parko kampelis bus paliktas kaip natūrali augimvietė.

„Šios parko dalies ekosistema išliks nepaliesta, joje nauji takeliai neplanuojami. Dėmesys bus skiriamas kitų, jau esamų takų atnaujinimui, kad jais būtų patogu vaikščioti visiems gyventojams“, – komentuoja projekto autoriai.

Netoli senosios liepos palipus į kalnelį, bus galima pasimankštinti sporto treniruoklių aikštelėje. Gyventojų pageidavimu, treniruokliai bus orientuoti į senjorų poreikius. Beje, aikštelė kaip ir parkas bus lengvai pasiekiama ir iš Santaros klinikų. 

Vaikų žaidimų aikštelės

Jeruzalės tvenkinio teritorijoje bus įrengtos dvi vaikų žaidimų aikštelės. Viena jų – šiaurinėje parko dalyje. Ši vieta ypač mėgstama vaikų, kadangi šalia būsimos žaidimų aikštelės yra gamtos suformuotas šlaitas, kuriuo žiemos metu smagu leistis rogutėmis. Nusprendėme jį ir palikti žiemos pramogų mėgėjams“, – teigia L. Vileikienė.

Antroji aikštelė numatoma pietinėje parko dalyje, šalia Vilniaus Jeruzalės progimnazijos. Joje atsiras daugiau suoliukų – tai bus tarsi gamtos klasė, kurioje šiltuoju metų laiku mokiniams bus galima vesti gamtos pažinimo pamokas.

Anot L. Vileikienės, darbai ir projektiniai siūlymai nėra susiję vien tik su naujų takų ar poilsio zonų kūrimu – stengtasi padėti ir gamtai. Tvenkinyje akį džiugins fontanas, kurio pagrindinė paskirtis – natūraliomis priemonėmis mažinti Jeruzalės tvenkinio dumblėjimą.

Konkursą teritorijos tarp Jeruzalės, Mokslininkų, M. Marcinkevičiaus ir Baltupio gatvių sutvarkymo darbams atlikti Vilniaus miesto savivaldybė skelbs šiemet. Teritoriją prie Jeruzalės tvenkinio ir Verkių dvaro sodybos planuojama sutvarkyti 2022 metais.