Nuo balandžio iki liepos mėnesio Vilniaus miesto savivaldybės infrastruktūros specialistai kelis vakarus per savaitę leido susitikimuose su gyventojais. Jie vyko kiemuose, kuriuose šiemet planuojama atnaujinti stovėjimo aikšteles: pagal poreikį pakeisti asfalto ir šaligatvių dangas, bortus ir įrengti papildomas nedideles korines stovėjimo aikšteles iš ažūrinių plytelių dangos.
Kiekviename kieme po susitikimą su gyventojais
Pirminiame sąraše iš viso buvo 34 kiemai su 49 korinėmis aikštelėmis. Kiekviename kieme vyko atskiras susitikimas su gyventojais, kurie galėjo teikti pasiūlymus koreguoti planuojamus tvarkymo darbus bei pasisakyti prieš darbų vykdymą. Tokios konsultacijos – savivaldybės išbandomas naujas būdas pasitarti su vietos gyventojais tais atvejais, kai darbai vyksta remonto būdu ir pagal įstatymus su visuomene jų derinti nėra privaloma. Susitikimai su gyventojais leidžia išgryninti projekto idėją ir projektuotojams geriau suprasti vietinių poreikius.
„Vilnius žengia didesnio gyventojų įtraukimo į sprendimų priėmimą keliu. Mums buvo itin naudinga išgirsti gyventojų pasiūlymus ir pastabas – beveik pusės aikštelių tvarkymo planai buvo patobulinti, tam kad stovėjimo aikštelės labiau atitiktų gyventojų poreikius. Lietuvoje dar gajus įsitikinimas, kad žmogaus atsakomybės erdvė baigiasi ties buto durimis, tačiau tikiuosi, kad tokios programos skatina vilniečius rūpintis vis platesne savo aplinka“, – kalbėjo Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Stovėjimo aikštelių projektų svarstymai susilaukė daug dėmesio: iš viso susitikimuose dalyvavo net 594 gyventojai, vidutiniškai po 17 kiekviename susitikime. Toks gyventojų įtraukimo mastas į sprendimų priėmimą dėl jų artimiausios aplinkos Vilniuje – dar neregėtas.
Gyventojai – sprendimų priėmėjai
Po 16 susitikimų darbų schemos buvo patobulintos, tarp dažniausių pakeitimų – darbų ribų pokyčiai įvertinus papildomus poreikius ir bortų įrengimo tikslinimas. Dar po 4 susitikimų buvo priimti smulkūs pakeitimai. Jokių pastabų gyventojai neturėjo 11 atvejų, o 3 kiemuose dalis gyventojų darbams prieštaravo ir jų buvo atsisakyta. Pastebima, kad pasipriešinimas kilo sudėtingiausiuose kiemuose, kur problemos buvo gilesnės, nei buvo įmanoma išspręsti remonto būdu, tad gyventojai pasirinko kol kas pasilikti prie esamos padėties. Ataskaitas iš visų susitikimų bei daugiau informacijos galima rasti projekto puslapyje tvarkingosaiksteles.vilnius.lt
„ID Vilnius“ visuomenės įtraukimo specialistas Nikita Ščiupakov pastebėjo, kad per susitikimus kaimynai susipažindavo vieni su kitais ir su savivaldybės specialistais, sužinodavo, kaip yra priimami sprendimai dėl jų aplinkos ir oficialiai daliai pasibaigus dažnai dar likdavo diskutuoti apie kitus bendrus reikalus. „Tokie susitikimai ne tik padeda kurti gyventojų poreikius atitinkančius projektus, bet ir po truputį augina dialogo kultūrą. Kai priimant sprendimus yra įprasta atidžiai įsiklausyti į visų suinteresuotų šalių nuomones ir kartu ieškoti geriausio sprendimo“, – teigė „ID Vilnius“ visuomenės įtraukimo specialistas N. Ščiupakov.
Darbai vyksta pilnu tempu
Šiuo metu daugelyje kiemų jau verda darbai, mat su gyventojais aptartas aikšteles planuojama įrengti iki šių metų darbų sezono pabaigos. Šiuo metu jau pilnai įrengtos aikštelės keturiuose kiemuose, o darbai vyksta dar penkiolikoje. Visgi, jeigu dėl pasikeitusių aplinkybių (oro sąlygų ir pan.) kažkurių aikštelių nebus spėta įrengti šiais metais, prie jų bus iš karto sugrįžta atėjus pavasariui.
Nors susitikimai dėl nedidelių korinių aikštelių baigėsi dar liepą, rudenį vilniečiai gali pastebėti dar kitokius kvietimus į susitikimus dėl stovėjimo aikštelių įrengimo. Šios aikštelės taip pat yra iš ažūrinių betono trinkelių, tačiau yra didesnės ir sudėtingesnės, tad įrengiamos jau ne paprastojo remonto būdu, o su statybų leidimais. Kaip įprasta statybų projektams, kiekvienai tokiai aikštelei rengiamas projektinių pasiūlymų pristatymas, kuriame gyventojai gali išsakyti savo pastabas. Sekite informaciją iš savo seniūnijų arba polapyje numatomo statinio projektavimas. Šias didesnes aikšteles planuojama įrengti kitąmet.